Proč se otužovat? Ve zkratce proto, abyste zlepšili svůj život po všech směrech! Ano, tak tomu skutečně je. Otužování má nepřeberné množství pozitivních vlivů nejen na naše tělo, ale i na naší mysl.
ČLÁNKY
Zmrzlej | Wim Hofova metoda | Otužování | Otužilci | Ledová koupel | Ledová sprcha | Proč se otužovat
Výhody otužování jsem stručně popsal v předchozím článku. Nyní se posuňme o "trochu" dál.
První fází je příprava. Nepodceňujte to. Uvědomte si, proč se jdete vydat vstříc studené sprše a jaký to pro vás bude mít přínos. Těšte se tam a třeba se i sami pro sebe usmějte. Jsou to skvělé pomocné berličky k tomu, abyste to na začátku zvládli a posléze si to užívali.
Nejprve si pojďme zdůraznit základní pravidla pro otužování v přírodě.
Co se týče denní doby vhodné na otužování, je to ryze na vašem uvážení. Mně nejvíce vyhovuje ledová koupel na startu dne, protože mě krásně nakopne a jsem hned od začátku plný energie a dobré nálady.
Po blahodárné ledové koupeli přichází na řadu její neméně důležitá část. Nyní je třeba tělo pořádně prohřát. Vylezte z vody, lehce se usušte ručníkem a zacvičte si. Svaly v těle jsou po ledové koupeli ztuhlé, proto je třeba provádět speciální cviky pro otužování. Zapomeňte na nějaké běhání a podobně, mohli byste si ublížit!
Co se týče lokalit, tady se skutečně nápadům meze nekladou. Měli bychom však vybírat ta místa, která dobře známe nebo jsou někým ověřená a nemá nás tam co překvapit. Mluvím samozřejmě o neznámé hloubce, silném proudu, bahnitému dnu a podobně. Není totiž nic příjemného, když vás v ledové vodě unáší řeka. Mluvím z vlastní zkušenosti. Naštěstí vše...