Lokality k otužování 

03.03.2023
Mumlavský vodopád v Harrachově
Mumlavský vodopád v Harrachově

     Co se týče lokalit, tady se skutečně nápadům meze nekladou. Měli bychom však vybírat ta místa, která dobře známe nebo jsou někým ověřená a nemá nás tam co překvapit. Mluvím samozřejmě o neznámé hloubce, silném proudu, bahnitému dnu a podobně. Není totiž nic příjemného, když vás v ledové vodě unáší řeka. Mluvím z vlastní zkušenosti. Naštěstí vše dopadlo protentokrát dobře, ale od té doby si dávám velký pozor, kam se půjdu otužovat. Pro inspiraci vybírám několik mých oblíbených míst v Praze a okolí. 

Lokalita 1

 Klubovna I. PKO Praha - Modřany 

     Ověřené a velice oblíbené místo na koupání ve Vltavě. Téměř vždycky zde potkáte další otužilce, se kterými si můžete vyměnit svoje zkušenosti. Často je tu také roztopený malý ohýnek na následné ohřátí. Poslední dobou si otužování oblíbilo spoustu celebrit, a právě toto je místo, kde se hodně z nich také chodí koupat, a tak si třeba od vody přinesete i hezkou fotku na památku s vaším idolem. Co se týče vody samotné, tak je zde velice čistá a do vody se jde po kamenných schůdcích. Jen bacha - poslední schod u dna je trochu větší, tak s tím počítejte a nelekněte se, že do vody rovnou tak trochu "zahučíte". Je zde občas také trochu proud, tak buď jenom stůjte ve vodě a nebo plavejte pouze podél břehu, ne doprostřed Vltavy!

 Lokalita 2 

 Biotop v Lysolajích 

     Momentálně moje nejoblíbenější místo. Lysolaje jsou asi 6 minut jízdy od "Kulaťáku" v Dejvicích. Pozor na dodržování 30km/h rychlosti od viaduktu, jsou tam radary! Na první křižovatce je po levé straně hospůdka, ve které skvěle vaří. Cestou tam si vždycky něco objednám a nazpátek pak vyzvednu. Voda v biotopu je vždycky o nějaký ten stupínek teplejší nežli v řece. Výhoda biotopu je, že byl i pro tyto účely vybudován a neporaníte si o dno nohu, tak jako tomu může být v divoké přírodě. Dno je lehce svažité, u schůdků mi je voda asi do půl těla a když zajdete vodou trochu dál, plynule dojdete až k místu, kde vám bude nad ramena. 

 Lokalita 3 

 Vltava u Štvanice. 

     Pokud bydlíte v centru Prahy a nechce se vám zrovna nikam za otužováním daleko jezdit, zkuste Vltavu na Štvanici. Uhnete z magistrály doprava, když jedete směrem na Holešovice a jste na místě. Pozor jen na ostřejší kameny. 

Lokalita 4 - moje vysněné místo 

Mumlavský vodopád 

      Nemohu prozatím popsat moje zkušenosti s tímto místem, ale jakmile bude slabší proud řeky a poroztaje trochu led, tak se určitě chystám do Harrachova k Mumlavskému vodopádu. Neznám jiné krásnější a fotogeničtější místo v ČR, kde bych se chtěl jít koupat. Jakmile se tam vydám, určitě zde o tom moc rád poreferuji.

Zmrzlej | Wim Hofova metoda | Otužování | Otužilci | Ledová koupel | Proč se otužovat