Dechové cvičení Wima Hofa

Dechové cvičení WHM
Dechové cvičení WHM

Druhý pilíř Wim Hofovy metody. 


     Jak již bylo zmíněno, Wim Hofova metoda není zdaleka jen o otužování. WHM tvoří tři základní pilíře: 1. Vystavování se chladu, otužování, 2. Dechové cvičení, 3. nastavení mysli, meditace. 

     My se nyní podíváme na 2. pilíř WHM, kterým je dechové cvičení. Mohlo by se zdát, že otužování je nejdůležitějším pilířem pro WHM, ale není tomu tak. Nejdůležitější částí je právě dechové cvičení. Otužováním jsem v článcích začal pouze proto, že je velice atraktivní a fotogenické a snáze přitáhne pozornost.

     Wim Hof po celý svůj život dechovou techniku upravoval, vylepšoval a zkoumal, aby měla co největší účinek. Výsledek stojí za to.

Hyperventilace

     Jedná se o velice hluboké dechové cvičení, při kterém dochází ke změně poměru kyslíku a oxidu uhličitého v našem těle. Dá se tak říci, že se naše tělo mění z kyselého na zásadité, což je poměrně významná změna, a tak bychom na to měli brát zřetel a dodržovat jasná pravidla.

Pravidla pro hyperventilaci

     Ideální polohou pro hyperventilaci je leh na zádech. Můžete být také v tureckém sedu, pokud jste v bezpečném prostoru. Tuto speciální techniku provádějte na lačno, ideálně tedy po probuzení, než si dáte snídani. Měli byste mít také průchozí dýchací cesty a zkrátka se cítit dobře.

Technika pro hyperventilaci

     Uvolněte se a během hlubokého dýchání používejte nejen hrudník, ale i vaše břicho. Musíte cítit, jak se břicho hýbe a plní vzduchem, tím se otevírá bránice a do těla a mozku se dostává více kyslíku. Nyní budete provádět 30 hlubokých nádechů a plynulých výdechů.

     Nadechněte se ( je jedno jestli ústy nebo nosem, prostě do sebe pošlete maximum vzduchu ) nejprve do břicha, pak pokračujte hrudníkem a v závěru nádechu pociťujte, jak jde kyslík až do hlavy. Pak plynule vydechněte. Netlačte na výdech.

     Po třicátém nádechu se ještě jednou zhluboka nadechněte a plně vydechněte. STOP! Nyní zadržte ve výdechu a už se dál nenadechujte a držte co nejdéle. Opět platí - nejděte "úplně na krev" ať neomdlíte, ale zkuste zkrátka vydržet bez nádechu co nejdéle. Podle mě to bude na začátku okolo 30 vteřin. Postupem času dáte přes 2 minuty, věřte mi.

     Jakmile se již budete potřebovat nutně nadechnout, tak pojďme na to. pořádný NÁÁÁDECH a STOP! Zadržte veškerý vzduch, co máte v sobě na 15 vteřin. Tlačte ho trochu do hlavy a můžete u toho trochu zatnout pánevní dno. Pak plynulý výdech. Gratulace! První kolo máte za sebou!

     Přesně tímto způsobem si udělejte 3 kola dechového cvičení za sebou. Někdy budete mít chuť si udělat 4, někdy vám budou stačit dvě. Poslouchejte svoje tělo. 3 kola po sobě jsou však podle Wima ideální. Sledujte, že každé další kolo bez nadechnutí, vydržíte o dost déle než to předchozí. No fakt, klidně si to zkontrolujte se stopkami. Super, že?

Pocity během hyperventilace

     Jak asi dobře tušíte, dechové cvičení Wima Hofa nemá s relaxačním dechovým cvičením moc společného. Jde o intenzivní dechové cvičení, během něhož budete zažívat nové pocity ve vašem těle. Počítejte s brněním konečků prstů a mravenčení nebo tlakem v obličeji. Mně osobně ještě píská v uších. To vše kvůli tomu, že je vaše tělo nyní nasyceno kyslíkem až do té poslední molekuly. A právě teď se v něm začínají dít zázraky, které již brzy začnete pociťovat na vlastní kůži!

Zmrzlej | Wim Hofova metoda | Otužování | Otužilci | Ledová koupel | Proč se otužovat