Wim Hofova metoda

02.04.2023

     Výhody otužování jsem stručně popsal v předchozím článku. Nyní se posuňme o "trochu" dál.

     Co byste řekli na to, že existuje technika, díky které ovládnete svoje tělo takovým způsobem, že dokážete měnit svoje PH v krvi, posílit imunitní systém, snížit míru stresu a bolesti a nebo potlačit záněty v těle? A co kdybych vám řekl, že se tuto techniku může naučit každý z vás, nebudete k tomu nic potřebovat a nebude vás to mimo vašeho času nic stát? 

     Zní to skoro až bláznivě, že? Souhlasím.


Wim Hof
Wim Hof

     Pokud jste četli pozorně předchozí článek, určitě jste si všimli, že jsem se zde několikrát zmínil o jakési metodě. Měl jsem na mysli Wim Hofovu metodu.

     Wim Hofova metoda se jmenuje podle jejího vynálezce, pokud to můžu takto říci. Wim Hof je držitelem 21 světových rekordů, mimo jiné vydržel skoro dvě hodiny v obří krychli plné ledu, vylezl na Mount Everest do výšky 6,7 km bez kyslíku, pouze v kraťasech a další kousky.

     Nejzajímavější na jeho životě však je, že vynalezl naprosto unikátní metodu, která vede ke všem zmíněným účinkům popsaných výše. A co víc, Wim se o tuto metodu rozhodl podělit s celým světem.

Wim Hofova metoda stojí na třech základních pilířích:

1. Hluboké dechové cvičení neboli hyperventilace.

2. Vystavování těla chladu, otužování.

3. Nastavení mysli, meditace.

     Jednotlivé pilíře podrobně probereme v následujících článcích. Začnu nejprve vystavováním těla chladu v ledové vodě a ostatní dva pilíře rozeberu později.

     Je zde potřeba zmínit dvě věci. Tou první je, že veškeré účinky Wim Hofovy metody, které zde budu popisovat, jsou již vědecky ověřeny a stojí na nevyvratitelných důkazech. Vše nasvědčuje tomu, že WHM toho umí ještě mnohem více, ale je potřeba ještě dalších vědeckých studií.

     Druhou věcí je to, že WHM není úplně pro všechny. Metodu byste neměli provádět, pokud máte vysoký krevní tlak, jste po infarktu či mozkové příhodě. Nedoporučuje se také (pro jistotu) těhotným ženám a dětem.

Upozornění: Wim Hofovu metodu je dobré praktikovat opatrně a citlivě ke svému tělu - ideálně po poradě s lékařem a pod dohledem zkušeného odborníka. Autor nenese za její praktikování čtenáři žádnou odpovědnost.


Zmrzlej | Wim Hofova metoda | Otužování | Otužilci | Ledová koupel | Proč se otužovat