Ledová terapie v přírodě
Nejprve si pojďme zdůraznit základní pravidla pro otužování v přírodě.
Pravidlo č.1 : Nepřeceňujte svoje síly.
Otužujeme se pro vlastní zdraví a radost, ne abychom na někoho dělali dojem a trhali rekordy. Pokud vydržíte při prvním ponoření do studené vody minutu, je to skvělý výsledek! Už tak jste hrdinové! Příště vydržíte třeba o pár vteřin déle a co teprve za půl roku? Pět minut bude brnkačka!
Pravidlo č. 2 : Ve dvou se to lépe táhne.
Především pro začínající otužilce je vhodné chodit se otužovat alespoň ve dvou lidech. Pro vaše tělo je to nová zkušenost a pokud se vám ve vodě zatočí hlava nebo upadnete na břehu, bude vám mít kdo pomoci. Pokud budete mít parťáka, který se bude otužovat s vámi, je to ideální. Pokud ne, vezměte si s sebou nějaký doprovod, zdravotní procházka nikomu neuškodí a ještě vám bude moci udělat hezkou fotku, kterou se pochlubíte kamarádům na instagramu, jací jste borci!
*Pro otužování v mrazech, kdy je ve vodě vrstva ledu, je chození ve více lidech naprostou nutností!!!
Co s sebou
S trochou nadsázky by se dalo říci, že vám stačí ručník a pevná vůle. V podstatě je to pravda. To je další úžasná věc na otužování, že je dostupné naprosto pro každého. Taková blahodárná činnost a ještě zadarmo, byl by hřích toho nevyužít!
Samozřejmě jsou však věci, které vám vaše otužování zpříjemní. Pokud si vezmete s sebou plavky, pantofle, ať nemáte potom mokro ve svých botách na cestě domů a čepici na hlavu, neuděláte chybu. Já jsem si třeba ještě koupil v Decatlonu za dvě stovky neoprenové ponožky pro trochu příležitostného komfortu. Jednak vám chrání chodidla před poraněním se o trávu nebo o kameny ve vodě a zadruhé vám bude ve vodě o dost menší zima. Při ochlazování se totiž většina tepla soustředí do středu těla, aby zahřívalo orgány a chránilo naše životní funkce. Pokud tak budete mít neoprenové ponožky a dlaně si necháte nad vodou, vydržíte ve vodě déle. Ale jen si to alespoň jednou zkuste bosí a s rukama ve vodě, ať můžete porovnat ten rozdíl!
Je zároveň pravdou, že někteří otužilci používání neoprenových ponožek a držení dlaní nad hladinou kritizují a mají pro to svoje důvody. Konečky končetin jsou totiž jakýmisi indikátory chladu, které nám vyšlou prostřednictvím bolesti signál, že je již nezbytné jít z ledové vody ven. Pokud však víte, že bez ponožek a s rukama pod vodou dáváte například 3 minuty úplně v klidu, nevidím důvod si to občas nezpříjemnit na stejnou dobu s ponožkami.
Já si ještě beru do vody bezdrátová sluchátka a zapnu si svojí oblíbenou písničku. Vím tak přesně, jak dlouho jsem již ve vodě, když mi dohraje, a taky pobyt v ledové vodě mnohem rychleji uteče.
Skvělá věc je taky vzít si s sebou termosku s horkým čajem nebo vývarem pro následné zahřátí.